Aktualności

Seniorzy z Klubu "Promyk" w Kopalni Soli w Kłodawie

Seniorzy z Klubu Promyk w Kopalni Soli w Kłodawie

Dnia 8.11.2017 r. seniorzy wybrali się na wspaniałą wycieczkę do Kopalni Soli w Kłodawie. Wycieczka polegała m.in. na zwiedzaniu kopalni, które pozwoliło na przybliżenie historii powstania kopalni, zjawiska występowania oraz wydobywania soli na tym terenie. Oto krótka informacja o kopalni.

Decyzja o budowie kopalni soli zapadła jesienią 1949 r. W latach 1950-1954 zgłębiono szyby Michał i Barbara, po czym ruszyły prace poszukiwawcze. Eksploatację soli rozpoczęto w 1956 r. Jako siła pociągowa pracowało wówczas pod ziemią 40 koni. Zwierzęta pracowały pod ziemią 10 lat. Dopiero w 1966 r. uruchomiono w kopalni trakcję elektryczną. Równocześnie na powierzchni trwała rozbudowa zakładów przetwórczych soli. Niecałe 4 km na północny zachód od kopalni wydrążono wentylacyjny szyb Chrobry. W 2007 r. w kopalni pobito rekord Guinessa w kategorii – najniżej odbywający się koncert muzyczny na świecie. Impreza odbyła się 600 metrów pod ziemią. 7 września 2012 kopalnia ucierpiała z powodu pożaru. Sól cechsztyńska zalega w rejonie Kłodawy na głębokości ok. 6000 m. Z tej głębokości masy solne zostały wypiętrzone ku powierzchni tak, że przykrywający ją młodszy nakład ma miejscami grubość zaledwie ok. 100 metrów. Złoże kłodawskie ma zróżnicowaną strukturę: oprócz tzw. starszej soli kamiennej białej o zawartości ok. 97,5% NaCl, znajdują się w nim pokłady starszej soli szarej (tzw. soli drogowej) o zawartości ok. 94% NaCl, młodszej soli magnezowo-potasowej o zawartości ok. 8% K2O oraz najmłodszej soli różowej o zawartości ok. 97,5% NaCl. Kopalnia jest udostępniana także zwiedzającym. Czynna jest tu najgłębsza na świecie podziemna trasa turystyczna na poziomie 600 metrów pod ziemią. Na poziomie 600 m, niedaleko podszybia, w solnej grocie znajduje się kaplica wykonana z soli rzeźbą Świętej Kingi – patronki górników solnych. Na ścianie kaplicy, na pamiątkowej tablicy, wyryto nazwiska 20 górników, którzy stracili życie pod ziemią. Najstarsza część kopalni w 2007 r. została wpisana do rejestru zabytków.

Wspólne spędzenie czasu oparte na zwiedzaniu, rozmowach w autokarze oraz kopalni miały na celu uświadomienie i przybliżenie różnych problemów, jakie napotykają osoby w podeszłym wieku, oraz dodanie im otuchy i wsparcia, a także wprowadzenia trochę radości i uśmiechu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Seniorom za udział w wycieczce oraz bardzo miłą atmosferę jaką stworzyli. smiley

Galeria

Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy
Brak nazwy

Zobacz także...

Informacja o dniu wolnym od pracy

Informacja o dniu wolnym od pracy

MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W TURKU - INFORMACJA O DNIU WOLNYM OD PRACY - (2 maja 2025r.) Uprzejmie informujemy, że zgodnie z...

Wielkopolskie telecentrum opieki - nabór uzupełniający

Wielkopolskie telecentrum opieki -...

PROGRAM „Wielkopolskie telecentrum opieki” – NABÓR UZUPEŁNIAJĄCY Gmina Miejska Turek/Miejski Ośrodek Pomocy...

Informacja

Informacja

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Turku informuje, iż w dniu 07.04.2025r. (poniedziałek) w godz. 8.30 do 11.00 będzie nieczynny z uwagi na...

Nabór uzupełniający uczestników do Programu Asystent...

Nabór uzupełniający uczestników...

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Turku ogłasza nabór uczestników w ramach programu resortowego...

Nabór uzupełniający Opieka wytchnieniowa - edycja 2025.

Nabór uzupełniający "Opieka...

Nabór uzupełniający wniosków w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego...